Bilimsel Program


  • » 29 Eylül 2016, Perşembe

    Saat Salon A Saat Salon B
    09:00 - 12:30 HASTA ÖYKÜLERİYLE ASTIM KURSU


    Koşulsuz eğitim desteği için teşekkür ederiz

    Oturum Başkanları:
    Bülent Karadağ, Figen Gülen

    09:00 - 17:00 ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANLIK KURSU

    Oturum Başkanları:
    Elif Dağlı, Nural Kiper
    09:00 - 09:30 Türkiye’de ve Dünya’da
    Çocuk Göğüs Hastalıkları Eğitimi
    Elif Dağlı
    09:00 - 09:30 Astım tanısı: Anamnez, SFT, reversibilite, alerji testlerinin yeri?
    Bülent Karadağ
    09:30 - 10:00 Konjenital havayolu ve akciğer anomalileri
    Gürsu Kıyan
    09:30 - 10:00 Örnekler ile astım tedavisi
    Fazilet Karakoç
    10:00 - 10:30 Kistik Fibrozis
    Deniz Doğru Ersöz
    10:00 - 10:30 Tedaviye yanıt vermeyen hasta (Bronşiyal reaktivite ve kronik akciğer hastalıkları)
    Refika Ersu
    10:30 - 11:00 Kahve İkramı
    11:00 - 12:30 Astım ilaçlarını nasıl verelim?
    Arif Kut

    11:00 - 11:30 Primer Siliyer Diskinezi
    Uğur Özçelik
    11:30 - 12:00 Akut astım atağı
    Demet Can
    11:30 - 12:00 İnterstisyel akciğer hastalıkları
    Nural Kiper
    12:00 - 12:30 İnek sütü alerjisi ve egzeması olan astımlı çocuk
    Gülbin Bingöl
    12:00 - 12:30 Tüberküloz
    Erkan Çakır
    12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
    13:30 - 17:00 ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARINDA TANISAL YAKLAŞIMLAR KURSU

    Oturum Başkanları:
    Fazilet Karakoç, Erkan Çakır
    13:30 - 14:00 Kronik akciğer hastalıklarında bronş hiperreaktivitesi
    Zeynep Seda Uyan
    13:30 - 14:00 Radyoloji
    Hüdaver Alper
    14:00 - 14:30 Astım
    Sedat Öktem
    14:00 - 14:30 Bronkoskopi
    Arif Kut
    14:30 - 15:00 Uykuda solunum bozuklukları
    Ayşe Tana Aslan
    14:30 - 15:00 Solunum yolu enfeksiyonlarında mikrobiyolojik tanı
    Ela Erdem Eralp
    15:00 - 15:30 Kahve İkramı
    15:30 - 16:00 Tüberküloz şüphesi olan hastada tanısal testler
    Dost Zeyrek

    15:30 - 16:00 Kronik solunum yetmezliği
    Sevgi Pekcan

    16:00 - 16:30 Kronik akciğer hastalıklarında tanı yöntemleri
    Nazan Çobanoğlu
    16:00 - 16:30 Novel Therapies and Economics of Care in Cystic Fibrosis
    Kistik Fibrozis’de Bakımın Güncel Terapileri ve Ekonomisi

    Milan Macek
    16:30 - 16:45 Tartısma 16:30 - 17:00 Transplantasyon
    Yasemin Gökdemir
    17:30 Açılış Töreni ve Kokteyl
  • » 30 Eylül 2016, Cuma

    Saat Salon A Saat Salon B
    08:30 - 10:00 ANA OTURUM: ASTIM

    Oturum Başkanları:
    Elif Dağlı, Refika Ersu
       
    08:30 - 09:00 Airway inflammation in asthma
    Marielle Pijnenburg
    09:00 - 09:30 Astım tedavisinde tartışmalı noktalar
    Elif Dağlı
    09:30 - 10:00 Astım ataklarını engelleyebilir miyiz?
    Refika Ersu
    10:00 - 10:15 Kahve İkramı
    10:15 - 11:45 İNTERAKTİF TOPLANTI

    Anneler soruyor
    Derya Altıntaş, Ömer Kalaycı,
    Bülent Karadağ

    ÇOCUĞUM;
    Zatürre başlangıcı oldu..
    Sürekli krup oluyor…
    Dört kez bronşiyolit oldu, ne yapmalıyım?
    PPD yüksek çıkmış!
    Geniz eti büyükmüş, alınsın mı?
    Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebilirim?
    Astım… Kortizonlu ilaçların yan etkisi var mı?
    Çocuğuma ilaç dışında hangi doğal yöntemleri kullanabilirim?
    Ev tozu önlemleri işe yarar mı?
    10:15 - 11:45 GÜNCEL ARAŞTIRMALAR 2016
    (YILIN MAKALELERİ)


    Oturum Başkanları:
    Haluk Çokuğraş, Demet Can
    10:15 - 10:45 İnterstisyel akciğer hastalıkları
    Nural Kiper
    10:45 - 11:15 Uyku
    Indra Narang
    11:15 - 11:45 TBC
    Erkan Çakır
    11:45 - 12:30 KONFERANS

    Oturum Baskanları:
    Bülent Karadag, Zeynep Seda Uyan

    Cystic Fibrosis Genetics
    Kistik Fibrozis Genetigi

    Milan Macek
       
    12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
    12:30 - 13:30 Poster Tartışmaları

    1. Grup (PS 20 / PS 26)
    Oturum Baskanları:
    Nevin Uzuner, Özgül Yigit

    2. Grup (PS 27 / PS 32)
    Oturum Baskanları:
    Mehmet Köse, Yasemin Akın

    3. Grup (PS 33 / PS 39)
    Oturum Baskanları:
    Gülbin Bingöl, Çagatay Nuhoglu

    4. Grup (PS 40 / PS 45 - PS 72)
    Oturum Baskanları:
    Ismail Islek, Ali Özdemir
       
    13:30 - 14:15
    Uydu Sempozyum
    Oturum Başkanları:
    Elif Dağlı, Refika Ersu

    Personalised Treatment for Asthma
    Kisisellestirilmis Astım Tedavisi
    Marielle Pijnenburg
       
    14:15 - 15:35 ALT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI PANELİ

    Oturum Başkanları:
    Ayhan Göçmen, Zeynep Seda Uyan
    14:15 - 15:45 İNHALASYON TEKNİKLERİ ÇALIŞTAYI
    Sevgi Pekcan, Arif Kut
    Teknikel’e kosulsuz egitim destegi için tesekkür ederiz.
    14:15 - 14:35 Bronşiyolit
    Mehmet Köse
    14:35 - 14:55 Pnömoni
    Esen Demir
    14:55 - 15:15 Tüberküloz
    Uğur Özçelik
    15:15 - 15:35 ASYE’de Radyolojik Ayırıcı Tanı
    Hüdaver Alper
    15:45 - 16:00 Kahve İkramı
    16:00 - 17:30 VAKALAR İLE ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI

    Oturum Başkanları:
    Arif Kut, Saniye Girit

    1. VAKA: Nilay Baş – Saniye Girit

    2. VAKA: Nagehan Emiralioğlu – Figen Gülen

    3. VAKA: Tuba Şişmanlar – Ayşen Bingöl

    4. VAKA: Ayşe Ayzıt Atabek - Özge Yılmaz

    5. VAKA: Emine Atağ - Güzin Cinel
    16:00 - 17:30 EV VENTILASYONU ÇALIŞTAYI


    Koşulsuz eğitim desteği için teşekkür ederiz

    Trakeostomi, Non - invasive ve invazif ventilasyon
    Gürsu Kıyan, Sedat Öktem, Tolga Köroğlu
    17:30 - 18:15 SÖZEL SUNUMLAR

    1. Grup (SS 01 / SS 05)
    Oturum Baskanları:

    Tolga Köroglu, Esra Sevketoglu
    17:30 - 18:00 AKILCI İLAÇ KULLANIMI
    Nilay Bas Ikizoglu
  • » 01 Ekim 2016, Cumartesi

    Saat Salon A Saat Salon B
    08:30 - 10:00 ANA OTURUM: KİSTİK FİBROZİS

    Oturum Başkanları:
    Nural Kiper, Ayşe Tana Aslan
       
    08:30 - 09:00 Kistik fibrozis tanısı
    Ebru Güneş Yalçın
    09:00 - 09:30 Yenidoğan taraması ülkemizdeki durum nedir?
    Fazilet Karakoç
    09:30 - 10:00 Kistik Fibrozis Tedavisi
    Ayse Tana Aslan
    10:00 - 10:15 Kahve İkramı
    10:15 - 11:45 ÜST HAVAYOLU SORUNLARINA YAKLAŞIM PANELİ

    Oturum Başkanları:
    Nihat Sapan, Cemal Cingi
    10:15 - 11:45 GÜNCEL ARAŞTIRMALAR 2016
    (YILIN MAKALELERİ)


    Oturum Başkanları:
    Ayten Pamukçu, Sedat Öktem
    10:15 - 10:35 ÜSYE
    Saniye Girit
    10:15 - 10:45 PCD
    Bülent Karadağ
    10:35 - 10:55 Rinit
    Cemal Cingi
    10:45 - 11:15 KF
    Zeynep Seda Uyan
    10:55 - 11:15 Krup
    Yakup Canıtez
    11:15 - 11:45 Astım
    Elif Dağlı
    11:15 - 11:35 Üst havayolu anomalileri
    Ömer Faruk Ünal
    11:45 - 12:30
    Uydu Sempozyum
    Oturum Başkanları:
    Fazilet Karakoç, Arif Kut

    Kistik Fibroziste Malabsorbsiyon ve Beslenme Tedavisi
    Ömer Faruk Beşer

    12:30 - 13:30 Öğle Yemeği
    12:30 - 13:30 Poster Tartışmaları

    5. Grup (PS 46 / PS 51)
    Oturum Baskanları:
    Güzin Cinel, Ömer Ceran

    6. Grup (PS 52 / PS 58)
    Oturum Baskanları:
    Nazan Çobanoglu, Zeynep Yıldız Yıldırmak

    7. Grup (PS 59 / PS 65)
    Oturum Baskanları:
    Ismail Göçmen, Özge Yılmaz

    8. Grup (PS 66 / PS 71)
    Oturum Baskanları:

    Yakup Canıtez, Sirin Güven
       
    13:30 - 14:15 Sözel Sunumlar

    2. Grup (SS 06 / SS 12)
    Oturum Baskanları:

    Ela Erdem Eralp, Müferret Ergüven
       
    14:15 - 15:45 SOLUNUM SEMPTOMLARINDA
    AYIRICI TANI


    Oturum Başkanları:
    Ayşen Bingöl, Remziye Tanaç

    14:15 - 15:45 Sözel Sunumlar

    3. Grup (SS 13 / SS 19)
    Oturum Baskanları:

    Reka Ersu, Abdülkadir Bozaykut
    14:15 - 14:35 Stridor
    Şebnem Özdoğan
    14:35 - 14:55 Wheezing
    Demet Can
    14:55 - 15:15 İnatçı öksürük
    Ayten Pamukçu
    15:15 - 15:35 Horlama
    Sedat Öktem
    15:45 - 16:00 Kahve İkramı
    16:00 - 17:20 GÖĞÜS HASTALIKLARINDA KORUNMA VE
    İLAÇ DIŞI TEDAVİLER PANELİ


    Oturum Başkanları:
    Ali Baki, Esen Demir
    16:00 - 17:30 BRONKOSKOPI ÇALIŞTAYI

    Oturum Başkanları:
    Erkan Çakır, Fazilet Karakoç

    Giriş, ne yapıyoruz?
    Fazilet Karakoç

    Standardizasyon
    Erkan Çakır

    Girişimsel teknikler
    Yasemin Gökdemir

    YCA’da Rijit Bronkoskopi
    Gürsu Kıyan

    YCA’da Fleksibl Bronkoskopi
    Hasan Yüksel
    16:00 - 16:20 Aşılar
    Ali Özdemir
    16:20 - 16:40 Çevresel Önlemler (İç ve dış ortam hava kirliliği)
    Nevin Uzuner
    16:40 - 17:00 Beslenme
    Deniz Ertem
    17:00 - 17:20 Pulmoner rehabilitasyon
    Evrim Saygı
    17:45 Kapanış ve Ödül Töreni